Forum tutaj możesz nauczyć się wiele o elfach i ich obyczajach Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Jednorożce Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Cierń
Master of Mod
Master of Mod



Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 167 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Vroengard

PostWysłany: Nie 20:31, 28 Sty 2007 Powrót do góry

Jednorożce - mityczne stworzenia. Biały jednorożec, jest uosobiany z postacią boską nie tylko ze względu na swoja siłę, odwagę i szybkość, ale także ze względu na róg pośrodku czoła o uzdrawiającyh i magicznych właściwościach. Ten jest również symbolem królewskiej władzy i wymiaru sprawiedliwości. Jednorożec jest symbolem czystości, dlatego też na wielu zdjęciach i obrazach pojawia się archanioł Gabriel na łowach na to stworzenie.

Jednorożec jest jednym z bardziej znanych i popularnych baśniowych stworzeń. Jest zarówno symbolem piękna i czystości. Jego wizerunki można spotkać praktycznie wszędzie. Co takiego jest w tym zwierzęciu, że jest aż tak popularne?
Wielu ludziom jednorożec kojarzy się z pięknym, białym koniem o długim, spiralnie zakręconym rogu wyrastającym z czoła. Taki właśnie jest najpopularniejszy obraz jednorożca znany również z wielu dzieł fantasy. Początkowo jednak jednorożec był koniem, jednak jego nogi były nogami kozła, a ogon lwa. Później jego nogi jak i ogon stały się tak samo śnieżnobiałe jak i tułów. Z czasem nogi i ogon przemieniły się już całkowicie w końskie. Jednorożca od zwykłego konia różnił się już tylko rogiem. Ale czy na pewno tylko tym?
Wiele legend opowiada o magicznych umiejętnościach tego przepięknego zwierzęcia. Ten czarodziejski koń podobno mógł zrobić wszystko, jednak szczególnie wierzono w jego zdolności uzdrawiania. Gdzie tylko stanął jednorożec tam momentalnie wszystko ożywało, wyrastał piękne kwiaty, rośliny i drzewa. Ponadto jego róg miał właściwości detoksykacyjne, co zwiększało zdolności uzdrawiające tego zwierzęcia. Róg ten według różnych źródeł wyglądał różnie. Był śnieżnobiały, prosty i szpiczasty, ale również mówiono o tym, że u podstawy był czarny później żółty, a dopiero jego końcówka była krystalicznie biała. Jednorożce, według legend, bardzo troskliwie dbały zarówno o swoje potomstwo, jak i o swojego pana. Robiły one wszystko by ich właściciele czyli się jak najlepiej i cieszyli się długim zdrowiem. W wielu legendach, jednorożca mógł posiadać tylko i wyłącznie człowiek o czystym sercu, a szczególnie młode dziewice. Dlatego koń ten stał się symbolem czystości i dziewictwa. Gdy jednak ktoś o nieczystym sercu siłą próbował złapać to stworzenie i zamknąć w klatce umierało ono "z tęsknoty za wolnością i pięknem natury."
Jedna z legend o tym magicznym zwierzęciu mówi, że jednorożce były darem dla pewnego króla od bogini i opiekunki lasu. Jednorożce były bardzo piękne, dlatego podziwiał je każdy mieszkaniec królestwa. Królestwo to nie miało wrogów, jego mieszkańcy cieszyli się dobrym zdrowiem i szczęściem. Jednak pewnego dnia do królestwa przybył chciwy kupiec. Zachwycony pięknem tego rogatego konia postanowił go kupić. Oczywiście król się na to nie zgodził, a rozzłoszczony złodziejaszek postanowił ukraść konie. Następnej nocy gdy wszyscy spali, zakradł się po cichu do miejsca spoczynku jednorożców i ukradł je.. Już po niedługim czasie królestwo zaczęła nękać zaraza, zaczęły na nie najeżdżać sąsiednie królestwa. Mądry i rozważny król zwrócił się o pomoc do bogini lasu, ta jednak gdy dowiedziała się o utracie jednorożców, rozgniewała się strasznie na króla. Doszła do wniosku, że jednorożce są zbyt piękne by posiadać mógł je jedynie ten król, odebrała je złodziejowi, i zmieniła je w gwiazdozbiór jednorożca, aby odtąd wszyscy ludzie mogli podziwiać ich piękno. Zły kupiec został przemieniony w kamień i ustawiony tak aby przez wieki mógł oglądać niebo i swoje upragnione jednorożce.

Istnieje wiele teorii co do pochodzenia tych zwierząt. Większość z nich mówi, że jednorożce pochodzą z Indii. Często, chcąc potwierdzić istnienie jednorożców powoływano się na Arystotelesa, który pisał o nich w swych dziełach. W siedemnastym wieku jednorożce stawały się coraz częstszym elementem poszukiwań, a to za sprawą opowieści o rzekomo bardzo szlachetnym i cennym rubinie wyrastającym z pod rogu tego zwierzęcia. Rubin ten, który podobnie jak sam róg miał właściwości magiczne, był bardzo cennym trofeum, a o jego posiadaniu marzył prawie każdy człowiek. W osiemnastym wieku coraz miej interesowano się tymi zwierzętami. Przestawano wierzyć w ich istnienie. Tylko niektórzy umieszczali jednorożce w książkach przyrodniczych opisując je tak jak to robili ludzie w poprzednich stuleciach, ponieważ nikt nie znał człowieka, który twierdziłby, że widział jednorożca, a co dopiero takiego który rzeczywiście go widział. W ten sposób jednorożce bez powrotu zaliczone zostały to istot mistycznych, baśniowych. Nie pozostał żaden ślad, który mógłby przekonać dzisiejszych ludzi o ich istnieniu.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Arvena
Nauczyciel
Nauczyciel



Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 220 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Alalea

PostWysłany: Pon 16:06, 29 Sty 2007 Powrót do góry

Gdzieś czytałam, że podczas potopu w Bibli Noe wyrzucił Jednorożce z powodu ich próżności.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Arya Sabrae 93
Gość





PostWysłany: Wto 22:07, 20 Lut 2007 Powrót do góry

Uch... okrutne to. Jeśli to prawda to przez niego nie mamy w czasach obecnych takich wspaniałych istot jak jednorożce...Sad Choć według mnie one nadal istnieją tylko w ukryciu przed nami...

______________________

ImageImage Chii...
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)